Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-11-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-11-02
Muszki owocowe znowu pomocne w badaniach mózgu
Badane muszki miały fluorescencyjne komórki mózgu
Badane muszki miały fluorescencyjne komórki mózgu

Muszki owocowe pomogły naukowcom z University of Queensland dokonać kolejnego kroku ku zrozumieniu skomplikowanej sieci neuronów w mózgu oraz tego, dlaczego czasem podlega ona anomaliom.

Neurobiolodzy od dawna zachodzą w głowę, jak tak niewielka ilość genów może kontrolować miliardy połączeń w mózgu. "Jest to kluczowy problem z punktu widzenia pytania o źródło zaburzeń w mózgu" - mówi dr Sean Millard kierujący ostatnimi badaniami.

Dzięki sztucznie wyhodowanej odmianie muszek z fluorescencyjnymi komórkami mózgu udało się określić, które komórki zawierały dwa rodzaje związanego z zespołem Downa białka Dscam2, które odgrywa rolę także przy innych zaburzeniach w mózgu. Naukowcy postawili hipotezę, że zaburzenia takie jak zespół Downa czy autyzm są spowodowane przez brak pewnych połączeń neuronalnych.

Zdaniem dr Milliarda badania jego zespołu pokazują, że pojedynczy gen może powodować produkowanie różnych form tego samego białka w różnych neuronach. Ma to być konieczny warunek wytworzenia się prawidłowej sieci połączeń neuronalnych. Rzuca to nowe światło na zagadkę kontrolowania tak wielkiej liczby połączeń przez tak ograniczony zestaw genów.

Naukowcy od dawna wysuwali podobne przypuszczenie, jednak dopiero eksperymenty na fluorescencyjnych muszkach pozwoliły podeprzeć tę hipotezę materiałem dowodowym.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Dodał:
xtech.pl Serwisy branżowe Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także