Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-07-29
Powrót do sprawności po urazie rdzenia kręgowego

Urazy rdzenia kręgowego – nawet te relatywnie niewielkie – zawsze należy traktować jako bardzo poważne zagrożenia. Najczęściej wiąże się je przynajmniej z czasową koniecznością używania wózka inwalidzkiego, jednak wielu pacjentów, jeśli odpowiednio wcześnie zaczną rehabilitację, ma szansę na odzyskanie przynajmniej częściowej sprawności.

Dlaczego urazy rdzenia kręgowego są tak poważne?

W przypadku urazu rdzenia kręgowego trudno mówić o „mniej poważnych" przypadkach, ponieważ praktycznie zawsze będą one niosły znaczące konsekwencje. Jeśli nie będzie to całkowity paraliż kończyn dolnych, to może być niedowład, zaburzenia czucia, utrata kontroli nad mięśniami. Wszystko to sprawia, że pacjenci – przed urazem zwykle sprawni i korzystający z życia – z dnia na dzień stają się osobami zależnymi od innych. Z tym z kolei wiążą się poważne konsekwencje w wymiarze psychologicznym, dlatego specjalistyczne centra rehabilitacyjne, stawiają na jak najszybszą i prowadzoną w jak najszerszym zakresie rehabilitację.

Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://donumcorde.pl/centrum-rehabilitacji/oferta/rehabilitacja-dla-pacjentow-po-urazie-rdzenia-kregowego/, tymczasem warto wspomnieć o najważniejszych aspektach.

Dlaczego ważna jest szybka rehabilitacja

Komórki nerwowe, które budują rdzeń kręgowy, co do zasady nie mogą się odbudowywać. Mogą jednak tworzyć nowe połączenia funkcjonalne, przy czym jest to proces wymagający ściśle określonych warunków, jeśli ma przebiegać w sposób ukierunkowany.

Szybkie rozpoczęcie rehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego działa w tym przypadku dwutorowo. Po pierwsze, uszkodzone neurony dostają realny bodziec, który może przyspieszyć wytwarzanie nowych połączeń. Po drugie, tkanka nerwowa jest cały czas właściwie stymulowana, co zapobiega osłabieniu funkcji neurologicznych – to poważne zagrożenie, które może pogorszyć rokowania pacjenta.

Szybka rehabilitacja ma też wymiar psychologiczny. Prowadzona w sposób właściwy pozwala maksymalnie skrócić czas zależności pacjenta od wsparcia z zewnątrz i oddaje mu poczucie sprawstwa. Dzięki temu pacjent jest zmotywowany i lepiej znosi konsekwencje urazu.

Wsparcie w pełnym zakresie

Urazy rdzenia kręgowego są zawsze traktowane jako poważne. To znaczy, że do pracy z takimi pacjentami kieruje się najbardziej doświadczony personel. Fizjoterapeuci, którzy pracują z pacjentami z urazem rdzenia kręgowego, są doskonale przygotowani, znają bardzo różne techniki, są zaznajomieni z nowoczesnym sprzętem, który poprawia rokowania pacjenta.

Ważne jednak, żeby przez cały czas pacjent pozostawał też pod kontrolą lekarza. Urazy rdzenia kręgowego mają charakter dynamiczny – nawet po opuszczeniu szpitala stan pacjenta może się poprawić albo pogorszyć. Tkanka nerwowa jest szczególnie wrażliwa i wymaga bardzo wnikliwej diagnostyki. Opieka lekarska ma zagwarantować prawidłowy przebieg procesu rehabilitacji. To nie oznacza, że pacjent musi codziennie czy nawet raz na tydzień odbywać wizyty lekarskie – ale jeśli będą potrzebne, pacjent w ośrodku rehabilitacyjnym nie będzie musiał na nie czekać.

Autor:
Donum Corde
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także