Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-03-10
Schodołazy - jaki model wybrać?

Schodołaz to urządzenie, które pomaga w transporcie osób niepełnosprawnych. Służy ono przede wszystkim do pokonywania schodów. Korzystają z niego zarówno zakłady opieki zdrowotnej, centra rehabilitacji, różnego rodzaju instytucje, w których nie ma odpowiedniej liczby wind, a także osoby prywatne, które chcą zachować pełną mobilność.

  1. Jak działa schodołaz?
  2. Jakie schodołazy są dostępne na rynku?

Jak działa schodołaz?

Schodołazy dla niepełnosprawnych to tak zwane transportery schodowe, a więc urządzenia pozwalające osobom o ograniczonej mobilności pokonywać takie bariery architektoniczne jak schody. Dzięki schodołazom w prosty i wygodny sposób można transportować po schodach osoby niepełnosprawne, jak i starsze. Co ważne, nowoczesne urządzenia tego typu nie wymagają od osoby asystującej ogromnego nakładu siły, jak miało to miejsce w przypadku starszych sprzętów. Schodołazy to urządzenia nowoczesne, oparte na funkcjonalnej konstrukcji, które cieszą się coraz większą popularnością wśród osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Schodołaz z najazdami podpina się do wózka w bardzo prosty sposób. Tylko tyle wystarczy, aby w bezpieczny sposób można było pokonać schody. Niestety nie wszystkie wózki przystosowane są do podpięcia pod schodołaz, dlatego też dość często urządzenie to sprzedaje się w zestawie z wózkiem lub odpowiednim fotelikiem.

Jakie schodołazy są dostępne na rynku?

Obecnie na rynku znaleźć można dwa typy schodołazów. Są to:

  • schodołazy kroczące - np. schodołaz KSP YACK N962
  • schodołazy gąsienicowe. 

obraz_1.jpg

Kroczący schodołaz z najazdami porusza się po przeszkodzie, jaką są schody, na zasadzie kroków. Pokonuje stopień za stopniem. Jest to urządzenie stosunkowo niewielkich rozmiarów, waży także niezbyt dużo. Dzięki temu dość łatwo się z niego korzysta, można go bez problemu przewozić. System jezdny tego typu urządzeń sprawdza się przy schodach o kącie nachylenia do 50 stopni. Schodołaz z podpięciem do wózka (YACK N962) nie ma zbyt dużych ograniczeń co do wielkości samych schodów, radzi sobie bowiem już przy tych o szerokości 60 centymetrów. 

Z kolei schodołazy gąsienicowe najeżdżają na krawędzie schodów i w ten sposób pokonują przeszkodę. Schodołazy z rampami sprawdzają się przede wszystkim na schodach szerokich, najlepiej dwubiegowych. Ich obsługa nie stanowi żadnego problemu dla operatora. Podobnie, jak schodołaz kroczący, i ten gąsienicowy można bez problemu przewieść. Spora część modeli posiada hamulec elektromagnetyczny, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie. 

Autor:
PROlifter
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także