
24 listopada Sejm uchwalił ustawę przewidującą stopniowe zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2025 roku. W przyszłym roku na zdrowie ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67% PKB.
Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że ustawę "można śmiało określić jako projekt Zdrowie Plus". MZ szacuje, że w ciągu pierwszych dziesięciu lat obowiązywania tej ustawy do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 500 mld zł.
"Dodatkowe 500 mld zł w ciągu 10 lat - mówił minister - to możliwość przede wszystkim zrealizowania tego, czego oczekują od nas Polacy, którzy chorują; możliwość dostępu do tego, co najnowocześniejsze; możliwość redukcji kolejek. Ci którzy się spodziewają, że nic się nie dzieje, bardzo się zdziwią na koniec tego roku."
Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te świadczenia, na które są najdłuższe kolejki.
"Służba zdrowia jest oczywiście przede wszystkim dla pacjentów - ciągnął Radziwiłł - ale to także miejsce pracy kilkuset tysięcy ludzi, którzy ciężko pracują i często wynagradzani są bardzo źle. Ta ustawa to szansa dla tych ludzi, aby zarabiać wreszcie godnie."
Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia jest głównym postulatem lekarzy rezydentów, którzy w październiku prowadzili protest głodowy.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie technologie będą zmieniać świat w 2024 roku? Szanse dla B+R
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zwiększa również tempo innowacji w zakresie rozwiązań wielochmurowych, cyberbezpieczeństwa czy obliczeń...
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
-
-
-
-
-