
Efektem wysiłków na rzecz stworzenia nowych metod kontrolowanego dostarczania leków są nowoopracowane mikroroboty inspirowane plemnikami, znane jako MagnetoSperm. Roboty zostały stworzone przez badaczy z holenderskiego Uniwersytetu w Twente oraz kairskiego Uniwersytetu Niemieckiego.
Mierząc zaledwie 322 mikronów, każdy z nich składa się z krzemowej płytki nośnej pokrytej warstwą SU-8, czyli polimeru znanego ze swojej stabilności mechanicznej i łatwości wytwarzania. Ich wici, z kolei, pozostają puste w środku, natomiast "główki" pokryte są warstwą niklu i kobaltu.
Wystawione na działanie oscylującego pola magnetycznego, dzięki momentowi magnetycznemu działającemu na główki, poruszają się one tam i z powrotem. To z kolei powoduje oscylacje wici i napędza roboty do przodu. Poprzez pochylenie linii pola magnetycznego możliwe jest nakierowanie maleńkich urządzeń na konkretny cel.
Zespół pracuje obecnie nad ich jeszcze większą miniaturyzacją oraz ewentualnym zastąpieniem wici analogicznymi elementami wykonanymi z nanowłókien magnetycznych. Oprócz zastosowania w dostarczaniu leków, oczekuje się, że w przyszłości czekają na nie aplikacje, takie jak sortowanie komórek, zapłodnienie in vitro, czy oczyszczenia zatkania tętnic.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-
-