Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-12-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-12-22
Naświetlanie laserem może stać się częścią terapii chorób mózgu
Naświetlanie mózgu laserem pozwala wykryć białka powodujące choroby
Naświetlanie mózgu laserem pozwala wykryć białka powodujące choroby

Polsko-szwedzki zespół badawczy odkrył, że naświetlanie amyloidów (nieprawidłowych struktur gromadzących się w mózgu) krótkimi impulsami światła laserowego może pomóc w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi mózgu (np. chorobą Alzheimera).

Amyloidy to agregaty białkowe, które mogą odkładać się w tkankach i zaburzać ich prawidłowe funkcjonowanie. Są przyczyną takich schorzeń jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy Creutzfeldta-Jakoba. Inż. Piotr Hańczyc i prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej oraz  Bengt Norden z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers odkryli, że na skutek naświetlania femtosekundowymi (1 sekunda to milion miliardów femtosekund) impulsami światła laserowego we włóknach amyloidowych występują niespodziewanie silne optyczne efekty nieliniowe - włókno pochłania fotony. Może się to okazać niezwykle użyteczne w diagnostyce i leczeniu, ponieważ pozwoli na odróżnienie skupisk białek powodujących choroby od działających prawidłowo.

"Te optyczne efekty nieliniowe - tłumaczy Piotr Hańczyc - wydają się być związane ze specyficzną strukturą amyloidów. Analogiczne białka, które nie mają takiej struktury, nie wykazują podobnych efektów. Bardzo ważne jest również to, że dzięki wykorzystaniu technik optyki nieliniowej możemy badać próbki materiału biologicznego w zakresie podczerwieni. Dzięki temu materiał biologiczny nie ulega uszkodzeniu, jak np. przy wykorzystaniu światła ultrafioletowego. Ma to duże znaczenie dla badań medycznych i biologicznych."

Obecnie uczeni pracują nad ustaleniem, jaki jest mechanizm molekularny odkrytego zjawiska i w jaki sposób ich odkrycie mogłoby zostać wykorzystane w terapii chorób mózgu.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także