
Badania naukowców z NYU School of Medicine, University of Pennsylvania i Mount Sinai Beth Israel Medical Center doprowadziły do odkrycia nienznanego dotąd ludzkiego organu - interstitium. Wpływa on na funkcjonowanie wszystkich naszych organów, większości tkanek i na przebieg większości poważnych chorób.
To, co do tej pory uważane było za zbitą tkankę łączną, składa się w rzeczywistości z połączonych, wypełnionych płynem przedziałów. Tego rodzaju budowę mają wierzchnie warstwy skóry, wyściółka przewodu pokarmowego, płuc i układu moczowego, otoczenie tętnic i żył czy powięzi, które oddzielają od siebie mięśnie.
Wolne przestrzenie, które podtrzymywane są przez łącznotkankową siateczkę włókien kolagenowych i włókien z elastyny mogą działać jak amortyzator, który chroni tkanki przed uszkodzeniem. Do odkrycia przyczyniła się nowoczesna technologia, laserowa endomikroskopia konfokalna, która pozwala na mikroskopowe obrazowanie żywych tkanek.
W opinii naukowców, odkrycie może przyczynić się do istotnego postępu w medycynie. Jak podkreślają, pobranie z tej tkanki płynu może się stać bardzo ważną metodą diagnostyczną. Zrozumienie tej nowo odkrytej granicy w ludzkiej anatomii może pozwolić naukowcom na opracowanie nowych testów na raka.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gruczolakorak - niebezpieczny przeciwnik: Jak go rozpoznać i leczyć?
Nowotwory to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, wśród której występują również nowotwory złośliwe. Właśnie wśród nich ma swoje miejsce...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-