
Naukowcy z University of Manchester oraz King's College London odkryli, w jaki sposób komórki czerniaka atakują zdrowe tkanki i rozprzestrzeniają się w organizmie.
Komórki czerniaka mogą przyjmować różne kształty, aby wydostać się z guza i rozsiać się po organizmie. Żeby wędrować w naczyniach krwionośnych albo atakować miękkie tkanki takie jak na przykład mózg, zaokrąglają się. Natomiast, żeby przemieszczać się przez twardsze tkanki jak kości, przyjmują wydłużony i cienki kształt.
Naukowcy odkryli, że kiedy komórki czerniaka przyjmują okrągły (przypominający amebę) kształt, aby "pełzać" po ciele i atakować nowe jego kolejne partie, wytwarzają one cząsteczki zwane metaloproteinazami macierzy zewnątrzkomórkowej (matrix metalloproteinases - MMPs), które pozwalają na przełamanie oporu otaczających tkanek i utrzymanie ich w ruchu.
Choć wiedziano już wcześniej, że cząsteczki te są produkowane przez wydłużone komórki rakowe, to po raz pierwszy udało się zaobserwować to również u komórek okrągłych. Odkrycie to zachęca do pracy nad lekami, które zablokują cząsteczki MMPs.
Czerniak jest najbardziej śmiercionośną odmianą raka skóry. Przyczyną jest głównie jego zdolność do szybkiego i agresywnego rozprzestrzeniania się w organizmie. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie guzów zanim komórki rakowe wydostaną się z nich na zewnątrz i zaczną atakować kolejne organy.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
Jakie są przyczyny bólu mięśni nóg i rąk? To nas może zaskoczyć
Bóle mięśni i nóg bardzo zazwyczaj wynikają z nadmiernego przeciążenia kończyn. Jeśli na co dzień nie podejmujesz aktywności fizycznej,...
-
-
-
-
-