Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-15
Naukowcy stworzyli nowe białko, które może posłużyć do opracowania lekowej terapii chronicznego bólu
Nowa substancja łączy działanie Botoxu i toksyny tężcowej
Nowa substancja łączy działanie Botoxu i toksyny tężcowej

Zespół złożony z 22 naukowców z 11 instytutów wynalazł nową bio-terapeutyczną molekułę, która może zostać wykorzystana w leczeniu neurologicznych zaburzeń takich jak chroniczny ból i epilepsja.

Nowa molekuła powstała przez oddzielenie elementów clostridium botulinum, clostridium tetani (znanych potocznie jako Botox oraz toksyna tężcowa) oraz ich ponowne połączenie, które zmieniło ich biomedyczne właściwości nie produkując jednocześnie toksycznych substancji.

Podczas gdy Botox potrafi zablokować przesył sygnału między neuronami (i tym samym bólu) na miesiące, komponent pochodzący z tężca kieruje substancję do ośrodkowego układu nerwowego i nie oddziałuje jedynie na zewnętrzne neurony, jak robi to Botox. Połączenie tych dwóch efektów jest niezwykle korzystne i może zostać zastosowane w leczeniu rozmaitych zaburzeń neurologicznych - w szczególności przewlekłego bólu.

Dr Enrico Ferrari, który jest jednym z głównych autorów nowego wynalazku, podkreśliła, że większość leków przeciwbólowych przynosi jedynie tymczasową ulgę i posiada liczne efekty uboczne. "Zaletą naszej molekuły – dodaje Ferrari – jest okres jej działania nawet do siedmiu miesięcy, czyli tak długo, jak to jest w przypadku zastrzyków z Botoxu przeciw zmarszczkom. Substancja ta może mieć różne zastosowania i wiązać się z wielką poprawą jakości życia osób cierpiących z powodu chronicznego bólu."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także