
Wiele osób w średnim wieku zaczyna odczuwać problemy z widzeniem obiektów znajdujących się w bliskiej odległości. Dla nich właśnie opracowano technologię dalekowzrocznej ortokeratologii, która ma szansę zastąpić używane tradycyjnie w takich przypadkach okulary „do czytania".
Ortokeratologia to proces leczniczy, wykorzystujący specjalnie zaprojektowane soczewki kontaktowe, które korygują kształt rogówki (przezroczystej przedniej części oka, która wpuszcza do niego światło). Zakłada się je na noc i zdejmuje po wstaniu - efekt ich działania trwa kilkanaście godzin, z czasem dłużej. W ten sposób nie ma potrzeby noszenia w dzień okularów bądź soczewek, nie trzeba też uciekać się do operacji w celu skorygowania wady. Gdy przestaje się używać soczewek ortokeratologicznych, rogówka wraca do kształtu sprzed ich stosowania.
Dotychczas używano ortokeratologii wyłącznie do leczenia krótkowzroczności, jednak wyniki badań przeprowadzonych przez dwójkę naukowców z Sydney pokazały, że sprawdzają się one również u dalekowidzów. Dalekowzroczność spowodowana jest związaną z wiekiem utratą elastyczności przez rogówkę. Naukowcy przeprowadzili testy na grupie 16 dalekowidzów w wieku 43-59 lat. Wyniki badań pokazały, że stosowanie soczewki ortokeratologicznej na jednym oku (tak, by nie pogorszyć zdolności widzenia obiektów w oddali) wpływa pozytywnie na postrzeganie rzeczy w bliskiej odległości.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Niebieskie światło - zmora XXI wieku. Jak wpływa na nasz sen i czy można się...
W dobie wszechobecnej technologii niebieskie światło stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Emitowane przez ekrany telefonów, komputerów,...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-
-
-