
Na początku marca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach na oddziale Neurochirurgii i Traumatologii zespół lekarski kierowany przez ordynatora Jacka Gołębiowskiego wykonał skomplikowaną, nowatorską operację w zakresie szyjnego odcinka kręgosłupa.
Zespół wykonał zabieg usunięcia nowotworu, który zagnieździł się w drugim kręgu szyjnym, a następnie dokonał stabilizacji kręgosłupa szyjnego w wersji transpedikularnej to znaczy przednionasadowej, polegający na tym, że przez nasady kręgowe wprowadzono tytanowe implanty, będące podstawą konstrukcji stabilizującej. Usunięcie nowotworu było koniecznością, gdyż powodował on ucisk rdzenia kręgowego, a jego pozycja groziła nawet złamaniem kręgosłupa. Dodatkowe utrudnienie stanowił fakt, że na niewielkim obszarze operowanego odcinka znajdował się rdzeń kręgowy, tętnice kręgowe i korzenie nerwowe, dlatego lekarze musieli wykazać się niezwykłą ostrożnością.
Taka wersja stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa została wykonana po raz pierwszy w Polsce. Jej zaletą jest to, że pozwala na zachowanie dużego zakresu ruchu głowy, sprawności przy swobodnym jej obracaniu, a jednocześnie zapewnia sztywną konstrukcję stabilizującą uszkodzony odcinek kręgosłupa szyjnego. Poprzednia technika była znacznie bardziej uciążliwa dla chorych, gdyż wymagała usztywnienia dłuższego odcinka kręgosłupa lub zespolenia głowy z szyją.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- echodnia.eu, wszzkielce.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sucha Igłoterapia: Skuteczne leczenie bólu mięśniowo-powięziowego
W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi schorzeniami mięśniowo-powięziowymi, takimi jak napięte mięśnie, bolesne stawy, punkty...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl