
Naukowcy z University of Nottingham dokonali odkrycia, które może doprowadzić do opracowania całkowicie nowego typu środków przeciwbólowych. Jest to dobra wiadomość dla osób cierpiących na przewlekłe bóle, w szczególności na traumatyczne uszkodzenie nerwu, na które dostępne jest obecnie bardzo niewiele skutecznych leków.
Badania dotyczyły białka sygnałowego o nazwie VEGF (ang. Vascular Endothelial Growth Factor, czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). Jest ono odpowiedzialne za rozwijania się naczyń krwionośnych w tkankach, które uległy zniszczeniu na skutek urazu. Białko to jest często celem w terapiach raka, chorób oczu i innych schorzeń, w których występuje nienormalny rozwój naczyń krwionośnych. Na przykład w przypadku raka zablokowanie działania VEGF powstrzymuje pojawianie się naczyń krwionośnych, które dostarczałyby tlen i składniki odżywcze do guza.
VEGF występuje w dwóch odmianach: jedna powoduje wzrost naczyń krwionośnych ,a druga hamuje ten proces. Ostatnie eksperymenty pokazały, że VEGF nie tylko działa na naczynia krwionośne, ale także wpływa na nerwy czuciowe, które odpowiedzialne są za ból. Pierwsza odmiana powoduje ból, a druga powstrzymuje go.
Naukowcom udało się zmienić u zwierzęcych modeli VEGF powodujące ból na odmianę, która ból hamuje. Obecnie szukają sposobu, aby ten sam efekt osiągnąć u ludzi. Jak wierzą, VEGF może stać się w przyszłości podstawą do opracowania nowych leków przeciwbólowych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyczny montaż THT z 99,4% skuteczności
System stereowizji opracowany przez inżynierów VissaviTech pozwala na skrócenie czasu montażu THT nawet do 4,7 sekund w przeliczeniu na komponent...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-
-