
Naukowcy z University of Illinois at Chicago College of Medicine odkryli cząsteczkę białka, która zdaje się spowalniać rozwój zwłóknienia płuc. Jest to choroba, która zwykle kończy się śmiercią pacjenta po trzech do pięciu latach od wydania diagnozy.
Na zwłóknienie płuc choruje na świecie około 5 mln osób. Polega ono na pokrywaniu się płuc tkanką bliznowatą, co sprawia, że oddech staje się coraz płytszy. Przyczyną tej choroby mogą być przewlekłe zapalne choroby układu odpornościowego, a także częsty kontakt z azbestem, niektórymi toksycznymi gazami oraz radioterapia mająca leczyć raka płuc.
Niestety możliwości terapii zwłóknienia płuc są mocno ograniczone, ponieważ kiedy już pojawią się zabliźnienia, to nie da się ich usunąć. Jedynym sposobem jest przeszczep płuca.
Ostatnio jednak naukowcy odkryli pewne zmiany w kilku genach, o których wiadomo było, że mają udział w rozwoju zwłóknienia płuc - m.in. w kodowaniu genetycznym dla białka zwanego LYCAT. Okazało się, że chorzy na tę chorobę pacjenci, w których krwi znajdowało się więcej cząsteczek LYCAT, żyli dłużej, a ich płuca działały lepiej.
Oznacza to, że białko LYCAT z jakiegoś powodu posiada ochronne właściwości, a zwiększenie jego poziomu we krwi chorych na zwłóknienie płuc może być podstawą nowej terapii dla tej choroby.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-