Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-07
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem grozi niekorzystnymi zmianami w mózgu
Utajone udary zwiększają ryzyko pełnoobjawowych udarów
Utajone udary zwiększają ryzyko pełnoobjawowych udarów

Z amerykańskich badań opublikowanych w piśmie "Stroke" wynika, że długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do niekorzystnych zmian w mózgu.

Naukowcy wykonywali badania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 943 zdrowych, dorosłych osób z Bostonu, Nowej Anglii oraz Nowego Jorku w latach 1995-2005. Biorący udział w badaniach mieli co najmniej 60 lat i byli wolni od demencji czy udaru.

Przedmiotem badań była całkowita objętość mózgu uczestników (wskaźnik związanego z wiekiem zaniku mózgu), objętość hipokampa (odzwierciedla zmiany związane z pamięcią), ogniska hiperdensyjne substancji białej (wskazujące na patologię i starzenie się) oraz utajone udary mózgu.

Okazało się, że wzrost poziomu zanieczyszczeń o 2 mikrogramy PM 2,5 na m3 związany był z częstszym o 46% występowaniem utajonych udarów oraz mniejszą objętością mózgu, odpowiadającą przyspieszeniu starzenia mniej więcej o rok. Być może przyczyną jest tu szkodliwy wpływ na mózg procesów zapalnych zachodzących w płucach. Wiadomo, że utajone udary mogą zwiększyć ryzyko pełnoobjawowych udarów, rozwoju demencji, problemów z poruszaniem się oraz depresji.

Badanie wykazało szkodliwy wpływ na mózg długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze, nawet przy niskim poziomie zanieczyszczeń. Dotyczy to szczególnie osób starszych.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także