
Z amerykańskich badań opublikowanych w piśmie "Stroke" wynika, że długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do niekorzystnych zmian w mózgu.
Naukowcy wykonywali badania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 943 zdrowych, dorosłych osób z Bostonu, Nowej Anglii oraz Nowego Jorku w latach 1995-2005. Biorący udział w badaniach mieli co najmniej 60 lat i byli wolni od demencji czy udaru.
Przedmiotem badań była całkowita objętość mózgu uczestników (wskaźnik związanego z wiekiem zaniku mózgu), objętość hipokampa (odzwierciedla zmiany związane z pamięcią), ogniska hiperdensyjne substancji białej (wskazujące na patologię i starzenie się) oraz utajone udary mózgu.
Okazało się, że wzrost poziomu zanieczyszczeń o 2 mikrogramy PM 2,5 na m3 związany był z częstszym o 46% występowaniem utajonych udarów oraz mniejszą objętością mózgu, odpowiadającą przyspieszeniu starzenia mniej więcej o rok. Być może przyczyną jest tu szkodliwy wpływ na mózg procesów zapalnych zachodzących w płucach. Wiadomo, że utajone udary mogą zwiększyć ryzyko pełnoobjawowych udarów, rozwoju demencji, problemów z poruszaniem się oraz depresji.
Badanie wykazało szkodliwy wpływ na mózg długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze, nawet przy niskim poziomie zanieczyszczeń. Dotyczy to szczególnie osób starszych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dokonać wyboru placówki terapeutycznej zajmującej się leczeniem...
Nałóg jest niezmiernie poważnym kłopotem, który dotyczy coraz większej ilości jednostek. Spora liczba ludzi zmaga się z różnorakimi uzależnieniami...
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
-
-
-