
Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, do którego należeli również polscy naukowcy, odkrył nowe gatunki wirusów występujące u małych ssaków. Na razie nie wiadomo, czy mogą one przenosić się na ludzi.
Nieznane dotąd wirusy występują u kretów i rzęsorków - małych ssaków owadożernych spokrewnionych np. z ryjówką. Jeden z wirusów odnaleziony tylko u rzęsorków został nazwany Boginią - od niewielkiej wsi na Wzniesieniach Łódzkich. "Odkryto również dość zjadliwy szczep wirusa Nova, który jest niebezpieczny dla kretów i głównie u nich występuje. Ale okazał się on również dość agresywnym patogenem wobec gryzoni" - mówi dr Janusz Hejduk z Katedry Badania Różnorodności Biologicznej, Dydaktyki i Bioedukacji UŁ.
Na razie nie wiadomo, czy odkryte wirusy mogą być groźne dla ludzi. Niektóre z nich mogą jednak wywoływać u ludzi jakieś objawy, a inne stanowić nawet poważne niebezpieczeństwo. Poza tym, jak zwraca uwagę dr Hejduk, "każdy wirus jest w stanie mutować i zmieniać się z nieaktywnego i niegroźnego, w formę bardziej agresywną".
Badania pomogą poszerzyć wiedzę o wirusach potencjalnie niebezpiecznych. Niewykluczone także, że niektóre metody walki z niegroźnymi dla ludzi wirusami zwierzęcymi będzie można zaadoptować w leczeniu ludzi.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przełom w monitorowaniu cukrzycy – diabetomat jak alkomat
Jest przenośny, szybki, bezinwazyjny i działa na oddech – i nie mowa o alkomacie, a o diabetomacie. Nowoczesnym urządzeniu ułatwiającym życie...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-