Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-06-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-06-27
Odkryto nowe wirusy przenoszone przez małe ssaki
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, do którego należeli również polscy naukowcy, odkrył nowe gatunki wirusów występujące u małych ssaków. Na razie nie wiadomo, czy mogą one przenosić się na ludzi.

Nieznane dotąd wirusy występują u kretów i rzęsorków - małych ssaków owadożernych spokrewnionych np. z ryjówką. Jeden z wirusów odnaleziony tylko u rzęsorków został nazwany Boginią - od niewielkiej wsi na Wzniesieniach Łódzkich. "Odkryto również dość zjadliwy szczep wirusa Nova, który jest niebezpieczny dla kretów i głównie u nich występuje. Ale okazał się on również dość agresywnym patogenem wobec gryzoni" - mówi dr Janusz Hejduk z Katedry Badania Różnorodności Biologicznej, Dydaktyki i Bioedukacji UŁ.

Na razie nie wiadomo, czy odkryte wirusy mogą być groźne dla ludzi. Niektóre z nich mogą jednak wywoływać u ludzi jakieś objawy, a inne stanowić nawet poważne niebezpieczeństwo. Poza tym, jak zwraca uwagę dr Hejduk, "każdy wirus jest w stanie mutować i zmieniać się z nieaktywnego i niegroźnego, w formę bardziej agresywną".

Badania pomogą poszerzyć wiedzę o wirusach potencjalnie niebezpiecznych. Niewykluczone także, że niektóre metody walki z niegroźnymi dla ludzi wirusami zwierzęcymi będzie można zaadoptować w leczeniu ludzi.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :