Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-06
Opracowano zegar biologiczny, który jest w stanie określić wiek większości ludzkich tkanek
Nowoodkryty zegar mierzy starzenie się we wszystkich partiach ciała
Nowoodkryty zegar mierzy starzenie się we wszystkich partiach ciała

Najnowsze badania odkryły nowy zegar biologiczny wbudowany w nasze genomy, który może rzucić nowe światło na proces starzenia się naszych ciał i pomóc w odpowiedzi, jak spowolnić ten proces. Wyniki te mogą być wartościowe również dla badań nad rakiem i komórkami macierzystymi.

Podczas gdy wcześniej zegary biologiczne były łączone ze śliną, hormonami i telomerami, ostatnie badania zidentyfikowały wewnętrzny zegar, który potrafi dokładnie określić wiek rozmaitych ludzkich organów, tkanek i typów komórek. Nieoczekiwanie odkryto również, że niektóre partie ciała (np. tkanka budująca kobiece piersi) starzeją się szybciej niż inne.

Aby stworzyć zegar prof. Steve Horvath z David Geffen School of Medicine skoncentrował swoją uwagę na metylacji, czyli naturalnie zachodzącym procesie prowadzącym do zmiany DNA. Przebadał on 121 zbiorów danych zebranych przez naukowców, którzy wcześniej zajmowali się metylacją w zdrowych i nowotworowych tkankach. Następnie Horvath przedstawił na wykresie, jak wiek wpływa na proces metylacji od okresu prenatalnego do 101 roku życia. Żeby skonstruować zegar wziął pod uwagę 353 wskaźniki, które zmieniają się wraz z wiekiem i są obecne w całym ciele.

Okazało się, że biologiczny wiek większości tkanek zmierzony przez nowy zegar dokładnie odpowiaada ich wiekowi rzeczywistemu. W niektórych przypadkach oba wyniki różniły się znacząco. "Zdrowa tkanka piersiowa - tłumaczy Horvath - jest około dwa do trzech lat starsza niż reszta kobiecego ciała. Jeżeli kobieta ma raka piersi, to zdrowa tkanka wokół guzka jest średnio starsza o 12 lat od reszty jej ciała."

Wyniki te mogą tłumaczyć, dlaczego rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Biorąc pod uwagę, że zegar określił tkankę guza jako średnio o 36 lat starszą od zdrowych tkanek, mogą one wyjaśniać także, dlaczego wraz z wiekiem ryzyko zachorowania na raka zwiększa się.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :