Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-06-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-06-27
PAN rekomenduje stosowanie szczepionek
Historia ruchów antyszczepionkowych jest tak długa, jak historia szczepień
Historia ruchów antyszczepionkowych jest tak długa, jak historia szczepień

Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk podczas 132. sesji przyjęło stanowisko rekomendujące szczepienia w celu ochrony zdrowia. PAN wyraziła także zaniepokojenie faktem, że liczba dzieci objętych obowiązkowymi szczepieniami w Polsce spada. "Warto pamiętać, że opinie o szkodliwości szczepień są całkowicie nieuzasadnione i nie mają żadnych podstaw naukowych" - czytamy w oświadczeniu.

W 2012 r. nie zaszczepiono 5340 osób - spośród tych, które powinny szczepienie przyjąć; w 2013 r. było to 7248 osób, w 2014 – 12 681. Z nieoficjalnych danych podanych przez PAN wynika, że w 2015 r. nie zaszczepiono 16 689 dzieci.

Prof. Stanisław J. Czuczwar mówił, że związek pomiędzy szczepieniem na świnkę, różyczkę i odrę a występowaniem autyzmu, który często jako argument przywołują przedstawiciele tzw. ruchu antyszczepionkowego - okazał się badaniem zmanipulowanym. Jednocześnnie jest to przykład często wykorzystywany przez tzw. ruch antyszczepionkowy.

Dr hab. Aneta Nitsch-Osuch dodała, że zanim preparat trafi do lodówki w punkcie szczepień, podlega aż tysiącu procesów kontroli. Jej zdaniem ryzyko niepożądanych odczynów poszczepiennych jest wyolbrzymiane przez rodziców przeciwnych szczepieniom. Przyczyną odwracania się od szczepionek może być też fakt bagatelizowania chorób zakaźnych, gdyż na co dzień nie widać osób, które cierpią na nie lub na powikłania z nimi związane, np. w postaci kalectwa. Jest to właśnie efekt wynalezienia szczepionek.

Prof. Zbigniew Szawarski z komitetu bioetyki przy Prezydium PAN stwierdził, że w dzisiejszym społeczeństwie brakuje "wyobraźni moralnej", i wiele osób myśli w kategoriach interesu własnego. Podkreślił także, że nauka jednoznacznie wskazuje, że szczepienia są bezpieczne i potrzebne. "Jeśli możemy uzbroić organizm - mówił - w system «alarmu immunologicznego», który może nas ochronić przed potencjalnym agresorem, który dybie na nasze zdrowie i życie i zdrowie i życie innych, to powinniśmy to zrobić."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także