
Pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu przeprowadził u pacjenta polski zespół chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Zabieg zakończył się pełnym sukcesem - pacjent, któremu usunięto całą trzustkę nie wymaga podawania insuliny i ma prawidłowy poziom glukozy we krwi. Endoskopowe przeszczepienie wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka to mało inwazyjna i bardzo wygodna metoda, gdyż nie wiąże się z koniecznością przeprowadzania operacji - wyspy wstrzykuje się podczas zwykłej gastroskopii.
Aby jednak przeprowadzić samą endoskopię, zespół musiał wykonać skomplikowaną operację usunięcia trzustki z powodu przewlekłego zapalenia tego narządu. Następnie wyizolowano z niej wyspy trzustkowe, które zostały wszczepione pod śluzówkę żołądka chorego. Jak tłumaczy kierujący operacją prof. Andrzej Chmura, „było to zatem autoprzeszczepienie, co jest korzystne, bo nie grozi odrzuceniem przeszczepu i nie wymaga stosowania leków immunosupresyjnych".
Endoskopowy przeszczep wysp trzustkowych, mimo swoich zalet, nie był dotąd stosowany u ludzi. Dwa lata temu zespół prof. Chmury wykonał eksperymentalną wersję takiego zabiegu na modelu świńskim. W tym samym czasie dokonali tego naukowcy z Pittsburgha. Dzięki temu, że efekty zabiegu były zadowalające, zespół ze stołecznego szpitala zdecydował się na przeprowadzenie przeszczepu w warunkach klinicznych.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- naukawpolsce.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy. Projekt, który może znacznie zmienić...
Osoby chorujące na cukrzycę na co dzień muszą mierzyć się nie tylko z licznymi dolegliwościami czy ryzykiem powikłań wynikających z tego...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-