
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Szymona Dragana przeszczepili rzepkę u chorego, który miał w kolanie guz tzw. olbrzymiokomórkowy. Chory powrócił do zdrowia i sprawności. To pierwszy taki zabieg w Europie.
Unikalność operacji polegała na tym, iż wykonano ją u pacjenta, który był leczony z powodu guza olbrzymiokomórkowego, zajmującego tylko rzepkę. Standardowo wykonuje się u takich pacjentów wycięcie guza i uzupełnienie loży po nim przeszczepami kostnymi lub materiałem kościozatępczym. Czasami stosuje się także endoprotezy poresekcyjne.
"W tym przypadku było to niemożliwe - tłumaczy prof. Szymon Dragan - trzeba było zrekonstruować tzw. aparat wyprostny, by możliwe było u pacjenta prostowanie stawu kolanowego. W związku z tym podjęliśmy decyzję o przeszczepie allogennym od zmarłego dawcy całej rzepki."
Zabieg zakończył się sukcesem. 40-letni pacjent powrócił do pełnej sprawności, a pół roku temu wrócił też do pracy. Operację przeprowadzono przed rokiem, a lekarze poinformowali o wynikach dopiero po 12 miesiącach, by mieć pewność, że pozytywne efekty są ostateczne.
"Na szczęście - dodaje prof. Dragan - wszystkie badania kontrolne wykazują prawidłową funkcję i przebudowę przeszczepionego aparatu. Nowotwór mieścił się w rzepce. Została ona w całości usunięta. Na szczęście nie znaleźliśmy żadnych cech +przejścia+ nowotworu poza rzepkę."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Doskonałość i precyzja - sprzęt okulistyczny na miarę XXI wieku
Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych w organiźmie ludzkim. Należy odpowiednio dbać o zdrowie oczu, a w przypadku...
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
-
-
-
-