
Okuliści z Polski i Niemiec pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka - szefa kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowali pierwszą na świecie tabletkę wspomagającą leczenie jaskry. Prace, których efektem było wynalezienie nowego zastosowania Cytokliny trwały 20 lat.
Chorym na jaskrę stopniowo zamierają komórki zwojowe siatkówki, nerw wzrokowy i drogę wzrokową. Cytykolina jest substancją, która odżywia i ochrania te części oka. Działa ona spowalniająco na postęp choroby, albo wręcz całkowicie ją hamuje.
Tabletka nie zastąpi tradycyjnych środków leczenia jaskry takich jak krople, zabiegi chirurgiczne i mikrochirurgiczne. Może jednak je wspomagać i uzupełniać. Naukowcy badają w tej chwili, czy tabletka z Cytokliną może być stosowana profilaktycznie u osób, u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na jaskrę.
"Każdy po 40. roku życia - mówi prof. Rejdak - powinien się przebadać, choroba ma do pewnego momentu bardzo cichy przebieg, ale możliwy do wychwycenia." Naukowcy mają nadzieję, że podawanie tabletki u osób, które potencjalnie mogą zachorować, może zablokować pojawienie się jaskry. To na razie tylko hipoteza, jednak jest to wielce prawdopodobne, obserwując działanie Cytykoliny.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rmf24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Doskonałość i precyzja - sprzęt okulistyczny na miarę XXI wieku
Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych w organiźmie ludzkim. Należy odpowiednio dbać o zdrowie oczu, a w przypadku...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl