
Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili operację naprawy kilkunastoletniej, sztucznej zastawki mitralnej i wstawienia zastawki aortalnej serca przeprowadzili u 75-letniej pacjentki. Był to pierwszy taki zabieg w kraju.
Specjaliści dokonali reoperacji przecieku, który wystąpił przy zastawce mitralnej, i wstawili sztuczną zastawkę aortalną w miejsce zniszczonej chorobą miażdżycową. "Pierścień zastawki (mitralnej), mówiąc kolokwialnie 'odpruł' się od mięśnia sercowego. Z powodu wady obu zastawek życie kobiety było zagrożone, w każdej chwili mogła umrzeć" - tłumaczy kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Tomasz Hirnle.
Lekarze zrobili jedynie kilkucentymetrowe nacięcie z lewej strony klatki piersiowej. Z uwagi na stan pacjentki klasyczna reoperacja przez powtórne otwarcie klatki piersiowej, w krążeniu pozaustrojowym, była zbyt ryzykowna. Jedynym rozwiązaniem w jej przypadku była operacja przezskórna (przezcewnikowa).
Białostocki Uniwersytecki Szpital Kliniczny łącznie w 2016 r. przeprowadzi ponad 30 operacji wstawienia zastawki aortalnej metodą przezskórną. Rocznie białostocka klinika kardiochirurgii przeprowadza ok. 600 operacji serca, z czego jedna trzecia ma charakter tzw. małoinwazyjny.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Produkty wspierające rehabilitację
Rehabilitacja to proces polegający na przywróceniu lub poprawie funkcji ruchowych, po wypadkach, chorobach, urazach lub innych problemach...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-