
Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN prowadzą badania nad działaniem inhibitorów MMP-9, czyli substancji hamujących aktywność tego enzymu. Badania zespołu pod kierunkiem prof. Leszka Kaczmarka wykazały kluczową rolę MMP-9 w powstawaniu i rozwoju padaczki u zwierząt.
MMP-9 (metaloproteaza macierzy zewnątrzkomórkowej) należy do enzymów, które zmieniają otaczające je środowisko. W ramach projektu badań stosowanych, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zespół prof. Kaczmarka we współpracy z firmą OncoArendi Therapeutics zajmie się analizą inhibitorów enzymu MMP-9 w leczeniu padaczki.
Niespecyficzne inhibitory MMP-9 były testowane w innych jednostkach chorobowych (np. nowotworach), ale nie przy padaczce. Celem projektu jest analiza takich substancji w leczeniu epileptogenezy.
Pomimo wprowadzenia w ostatnich latach szeregu nowych leków przeciwpadaczkowych, nadal około 40% chorych pozostaje lekoopornych. Dla tych pacjentów poszukiwanie nowych leków przeciwpadaczkowych wydaje się jedynym sposobem, aby kontrolować napady padaczkowe i umożliwić im w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kto może zyskać na innowacji?
Do połowy 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) przeznaczyło 100 mln złotych na upowszechnianie współpracy nauki z otoczeniem...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-
-
-