
Polska firma SDS Optic opracowała prototyp mikrosondy, która ma umożliwić wczesną diagnozę nowotworów piersi. Ma ona w sposób szczególny uwzględniać pomiar receptora nabłonkowego czynnika wzrostu - HER2. Wkrótce rozpoczną się badania kliniczne.
HER2 to marker nowotworowy wskazujący na pewien szczególny rodzaj raka piersi. "Oznaczanie poziomu tego receptora - mówi dr hab. Magdalena Staniszewska, która wpadła na pomysł sondy - jest bardzo ważne, ponieważ pozwala przewidzieć agresywność nowotworu, a dodatkowo umożliwia wprowadzenie skutecznej terapii celowanej, zwiększając szanse na wyleczenie."
Zasada działania sondy polega na wprowadzeniu w okolice guza lub do węzła chłonnego cieniutkiej igiełki, dzięki której będzie można niemal natychmiast uzyskać informacje, czy HER2 jest pozytywny czy negatywny, oraz dokładnie ilościowo określić poziom jego stężenia.
Obecna wersja urządzenia jest w stanie wykrywać stężenia markerów w wymaganych medycznie zakresach. Dzięki sondzie nie będzie już potrzeby pobierania tkanek, a precyzyjny, liczbowy wynik badania lekarz i pacjentka otrzymają w kilkanaście minut.
"Wykorzystanie naszej technologii w diagnostyce nowotworów piersi - tłumaczy Staniszewska -pozwoli w bardzo dużym stopniu zmniejszyć umieralność na nowotwór, nawet o 30 proc. Dzięki naszej mikrosondzie diagnoza jest obiektywna, pozbawiona ryzyka błędnej interpretacji wyniku przez człowieka, które to ryzyko występuje w innych metodach, a także znacznie szybsza, co zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty leczenia."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gruczolakorak - niebezpieczny przeciwnik: Jak go rozpoznać i leczyć?
Nowotwory to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, wśród której występują również nowotwory złośliwe. Właśnie wśród nich ma swoje miejsce...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
-
-