
Specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka. Operowany chłopiec już odzyskał wzrok.
Pacjentem był 10-letni Kuba, który cztery lata temu poparzył lewe oko wapnem gaszonym i stracił w nim wzrok. Zastosowano w jego przypadku innowacyjną terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych ze zdrowego oka. Chłopiec już odzyskał wzrok w uszkodzonym oku, potrafi np. nim czytać.
Przeszczep był hodowany na przeźroczystej włókninie, która po 24 godzinach się upłynnia i znika. Komórki natomiast zagnieżdżają się na powierzchni oka na resztę życia pacjenta. Taki zabieg u dziecka to w kontekście rokowań większa niewiadoma niż u dorosłego, ale zarazem ogromna szansa.
Zabieg przeprowadzono 20 lutego. Jego pierwsze efekty widać było już po czterech dniach, a ostateczny efekt jest możliwy do oceny teraz po miesiącu. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się oddział kliniczny okulistyki SUM, to jedyne takie miejsce w tej części Europy, gdzie pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowszej terapii komórkami macierzystymi.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Doskonałość i precyzja - sprzęt okulistyczny na miarę XXI wieku
Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych w organiźmie ludzkim. Należy odpowiednio dbać o zdrowie oczu, a w przypadku...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-