Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-24
Polscy lekarze wykorzystali nowatorską metodę leczenia guza mózgu
Pacjentka już cztery dni po zabiegu wróciła do domu
Pacjentka już cztery dni po zabiegu wróciła do domu

Dr Michał Zawadzki ze szpitala MSWiA w Warszawie oraz prof. Mirosław Janowski z Johns Hopkins University w USA wykonali pierwszy na świecie zabieg wewnątrznaczyniowego podania leku do złośliwego guza mózgu pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Lekarze są zdania, że metoda ta może zrewolucjonizować leczenie guzów mózgu.

Zabieg wykonano w drugiej połowie listopada 2017 r. w Zakładzie Radiologii MSWiA w Warszawie. Dziś wiadomo już, że złośliwy guz zaczął się wyraźnie zmniejszać - już po trzech dniach zmniejszył się on o 5 mm.

Innowacyjna metoda polega na podaniu leku bezpośrednio do tętnic guza z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Tego typu operacje wykonywano wcześniej jedynie na zwierzętach i nigdy wcześniej nie wykonano jej u ludzi. Opracowali ją w USA polscy profesorowie Mirosław Janowski i Piotr Walczak wraz z doktor Monika Pearl.

Zabieg wewnątrznaczyniowego podania leku wykonano przez małe nakłucie w pachwinie, pod kontrolą angiografu RTG do tętnic mózgu zaopatrujących guz wprowadzono bardzo mały cewnik (średnicy ok. 0,4 mm), przez który podawano mannitol (w celu rozszczelnienia bariery krew-mózg), a następnie lek bevacizumab (przeciwciało monoklonalne blokujące naczynia guza). Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwe było podanie leku dokładnie w porządane miejsce.

Poddana zabiegowi pacjentka już cztery dni po zabiegu wróciła do domu. Lekarze zapewniają, że jej stan wyraźnie się poprawia. „Mamy nadzieję - mówi dr Zawadzki - że guz w dalszym ciągu będzie się zmniejszał i pacjentka zyska czas na wprowadzenie innych metod leczenia."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także