
Dr Michał Zawadzki ze szpitala MSWiA w Warszawie oraz prof. Mirosław Janowski z Johns Hopkins University w USA wykonali pierwszy na świecie zabieg wewnątrznaczyniowego podania leku do złośliwego guza mózgu pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Lekarze są zdania, że metoda ta może zrewolucjonizować leczenie guzów mózgu.
Zabieg wykonano w drugiej połowie listopada 2017 r. w Zakładzie Radiologii MSWiA w Warszawie. Dziś wiadomo już, że złośliwy guz zaczął się wyraźnie zmniejszać - już po trzech dniach zmniejszył się on o 5 mm.
Innowacyjna metoda polega na podaniu leku bezpośrednio do tętnic guza z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Tego typu operacje wykonywano wcześniej jedynie na zwierzętach i nigdy wcześniej nie wykonano jej u ludzi. Opracowali ją w USA polscy profesorowie Mirosław Janowski i Piotr Walczak wraz z doktor Monika Pearl.
Zabieg wewnątrznaczyniowego podania leku wykonano przez małe nakłucie w pachwinie, pod kontrolą angiografu RTG do tętnic mózgu zaopatrujących guz wprowadzono bardzo mały cewnik (średnicy ok. 0,4 mm), przez który podawano mannitol (w celu rozszczelnienia bariery krew-mózg), a następnie lek bevacizumab (przeciwciało monoklonalne blokujące naczynia guza). Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwe było podanie leku dokładnie w porządane miejsce.
Poddana zabiegowi pacjentka już cztery dni po zabiegu wróciła do domu. Lekarze zapewniają, że jej stan wyraźnie się poprawia. „Mamy nadzieję - mówi dr Zawadzki - że guz w dalszym ciągu będzie się zmniejszał i pacjentka zyska czas na wprowadzenie innych metod leczenia."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Krwiak - przyczyny, objawy, leczenie
Krwiak to rozległy wylew krwi do tkanki, lokalne nagromadzenie się krwi, która opuściła uszkodzone naczynie krwionośne. Krwiaki spowodowane są...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
-