Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-28
Polscy naukowcy opracowali biosensory wykrywające infekcje
Innowacyjny czujnik miałby rozmiar glukometru.
Innowacyjny czujnik miałby rozmiar glukometru.

Inżynierowie z Trójmiasta, Warszawy, Łodzi i Wrocławia pracują nad biosensorami do wykrywania pojedynczych patogenów chorobotwórczych na bazie diamentów. Wynalazek może ustrzec lekarzy przed przepisywaniem antybiotyków tam, gdzie nie jest to potrzebne.

Czujnik miałby rozmiar glukometru. Na wymienną, jednorazową końcówkę urządzenia nanosiłoby się próbkę śliny czy wydzieliny z nosa pacjenta. Wystarczyłby moment, aby czujnik dał znać, z jakiego rodzaju infekcją mamy do czynienia. Czujnik działa również w bardzo wczesnym stadium infekcji, kiedy objawy są jeszcze niezauważalne.

Na powierzchni patogenów znajdują się charakterystyczne dla każdego szczepu białka. Firma SensDx dostarczyła naukowcom przeciwciała, które wychwytują właśnie te związki. "Sensor jest bardzo specyficzny i czuły wobec patogenów, które chcemy wykrywać - tłumaczy prof. Robert Bogdanowicz z Politechniki Gdańskiej. Oznacza to, że obecność innych mikroorganizmów w jamie ustnej nie zakłóci pomiaru."

Tak duża czułość urządzenia jest możliwa dzięki zastosowaniu powierzchni diamentowych, do których przymocowane są przeciwciała lub inne makrocząsteczki. Powierzchnie te powstają w laboratorium Centrum Zaawansowanych Technologii „POMORZE". Diamentowe warstwy mają grubość mikrometrów (mikrometr to tysięczna część milimetra). Jak ocenia, rozwiązanie nie będzie drogie, zwłaszcza jeśli jednorazowe końcówki urządzenia byłyby oddawane producentowi i po odpowiedniej obróbce odzyskiwane.

Specjaliści z firmy SensDx pracują też nad tym, by wykrywać wiele innych rodzajów chorób, nie tylko infekcyjnych (infekcje urologiczne, intymne, dróg oddechowych), również nowotwory czy np. tętniaki aorty brzusznej.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także