
Polskim specjalistom udało się stworzyć stent szyjny, który pozwala skuteczniej stabilizować blaszkę miażdżycową w miejscu wszczepienia, a dzięki swojej giętkości może być stosowany w przypadku skomplikowanych zmian w tętnicy szyjnej.
Stent jest to mała sprężynka umieszczana wewnątrz naczynia krwionośnego, zwężonego lub zamkniętego przez zmiany miażdżycowe. Prof. Paweł Buszman z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca dokonał w Ustroniu (woj. śląskie) pierwszego zabiegu wszczepienia nowego stentu u pacjenta z zaawansowaną chorobą serca i naczyń. „Ten rodzaj stentu - tłumaczy profesor - lepiej dostosowuje się kształtem do typu zmiany, co ułatwia leczenie skomplikowanych przypadków. Lepiej też stabilizuje blaszkę miażdżycową, ograniczając ryzyko zatoru i udaru mózgu. Pozwala więc skuteczniej leczyć."
Pacjent, u którego wykonano zabieg miał obustronnie zwężone tętnice szyjne i był obciążony współistniejącymi schorzeniami sercowymi. Został on zakwalifikowany do leczenia kardiochirurgicznego w postaci wymiany zastawki aortalnej i bypassow wieńcowych. Dzięki stentowaniu tętnicy szyjnej bardzo zmniejszyło się ryzyko śródoperacyjnego udaru mózgu, które w przypadku tego 67-letniego pacjenta było znaczne.
Polski stent został już zarejestrowany i wprowadzony do obrotu w Polsce i całej Unii Europejskiej. Jego cena ma być niższa w porównaniu do stosowanych dotychczas stentów zagranicznych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Skierowanie na rezonans magnetyczny - Pytania i odpowiedzi
Rezonans magnetyczny (MRI) to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych, pozwalające na zobrazowanie struktur ciała z niespotykaną precyzją. W...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-
-
-