
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad substytutem ludzkiej krwi, który w przyszłości mógłby rozwiązać problemy braku krwi w szpitalach i krótkiego terminu przechowywania organów do przeszczepów. Pierwsze próby wykonania substytutu krwi na świecie wykonano wiele lat temu, jednak do tej pory syntetyczna krew nie jest dostępna.
Zadania opracowania syntetycznej krwi podjął się zespół dr. hab. Tomasza Ciacha. Sztuczna krew ma powstać z polisacharydów, czyli złożonych cukrów, na drodze syntezy chemicznej.
Do jej głównych zalet należałoby wyeliminowanie ryzyka zakażenia. "Z krwią - jak wiadomo - mamy dość poważny problem - wyjaśnia Ciach. Jest droga, dostępna w różnych grupach i podgrupach. Dlatego szpitale muszą przechowywać wiele różnych rodzajów grup krwi. Poza tym, kiedy przetaczamy krew, to zawsze istnieje niebezpieczeństwo transferu jakiejś choroby."
Sztuczna krew mogłaby być wykorzystywana również do przechowywania organów. "Jeżeli byłaby możliwość długotrwałego przechowywania organów - dodaje Ciach - to może rozwiązałby się problem braku serca, wątroby czy nerek do przeszczepu. Dzisiaj organ pobrany od pacjenta można przechowywać maksymalnie sześć godzin. Gdyby udało się przepuszczać przez niego syntetyczną krew, to można by było utrzymać go znacznie dłużej w minimalnie obniżonej temperaturze. Pacjent nie czekałby na organ, tylko organ na pacjenta."
Technologia powstaje na Wydziale Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej i została licencjonowana do firmy NanoSanguis. Start-up znalazł się w portfelu inwestycyjnym funduszu StartVenture@Poland, który powstał we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rynekaptek.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sklep Promedyczny — profesjonalne wyposażenie szpitali, przychodni oraz...
Profesjonalne wyposażenie placówek medycznych ma ogromne znaczenie dla jakości świadczonych przez nich usług, a zatem dla zdrowia pacjentów....
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
-
-