
Jak podało Centrum Onkologii w Gliwicach, National Comprehensive Cancer Network (amerykańska organizacja skupiającą najwybitniejszych ekspertów onkologicznych) uznała polski program leczenia ostrych białaczek za standard ich leczenia.
Metoda ta wykorzystująca polski lek, jest aż o 12% skuteczniejsza od dotychczasowego sposobu leczenia ostrej białaczki. Odsetek całkowitych remisji u osób w wieku 50-60 lat (tzw. grupa wysokiego ryzyka) wynosi nawet 22%. Autorami nowej terapii jest Polska Grupa ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych, której założycielem i przewodniczącym jest prof. Hołowiecki, jeden z najwybitniejszych polskich hematologów.
„To oczywiście wielka satysfakcja całej rzeszy naukowców z 18 ośrodków w całej Polsce, zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Korzystaliśmy z grantów Komitetu Badań Naukowych, ale do sukcesu przyczyniła się też ogromna praca, współdziałanie i ambitne podejście polskich lekarzy" – stwierdził prof. Hołowiecki.
Do tej pory tzw. leczenie indukcyjne białaczki obejmowało stosowanie dwóch chemioterapeutyków – daunorubicyny i cytarabiny. Innowacją polskich naukowców było użycie trzeciego składnika - kladrybiny - który spowodował znaczne zwiększenie odsetka wyleczonych. Terapia indukcyjna jest pierwszą fazą leczenia osób chorych na ostrą białaczkę. Jej celem jest doprowadzenie do remisji choroby, czyli sytuacji, gdy nie jest ona wykrywana zwykłymi testami laboratoryjnymi. Dopiero wtedy przystępuje się do kolejnych faz leczenia.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
Co się opłaca przy współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi?...
Inspirowana potrzebami nauki oraz biznesu współpraca w zakresie nowych technologii, pozwala na poszukiwanie rozwiązań usprawniających procesy...
-
-
-
-