Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-12-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-12-26
Polskie badania nad nowotworowymi komórkami krążącymi zaowocowały dwoma patentami
Badania mają na razie charakter naukowy, nie kliniczny
Badania mają na razie charakter naukowy, nie kliniczny

Nowotworowe komórki krążące dotyczą nowotworów litych, takich jak np. rak piersi, płuca, jelita grubego i są odpowiedzialne za przerzuty odległe w organizmie. Od trzech lat badania nad nimi prowadzą polscy lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Owocem ich pracy są dwa patenty.

Pierwszym wynalazkiem stworzonym przez polskich uczonych są sita molekularne, umożliwiające przesiewanie w laboratorium nowotworowych komórek krążących, z pobranej od pacjentów krwi. Drugi patent dotyczy urządzenia, które umożliwia wychwytywanie z krwi takich komórek.

„Wiadomo, że u niektórych pacjentów, zdrowych po leczeniu klinicznym, te komórki krążą i jest to prawdopodobne źródło nawrotu choroby - mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w ŚCO, dr Artur Kowalik. Dzięki realizowanemu projektowi pobieramy próbkę krwi od pacjenta, przesiewamy ją – bo komórek krążących jest niewiele - i mamy materiał do badania. Możemy zliczyć te komórki, spróbować badać ich mutacje i zobaczyć np. czy ten pacjent będzie mógł odpowiedzieć na dane leczenie, albo wcześniej móc wykryć nawrót choroby."

Ze światowych badań wynika, że nowotworowe komórki krążące pokazują się ok. pięć miesięcy wcześniej, niż jawnie klinicznie przerzuty. „Będzie to czas dany lekarzowi prowadzącemu do jakiejś ingerencji. Komórki krążące są rzadkie, ale za ich pośrednictwem można regularnie monitorować i diagnozować nowotwory" - dodaje Kowalik.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii to jedna z najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku przyjmowanych jest tam ponad 165 tys. pacjentów z całej Polski. Organem prowadzącym szpital jest samorząd województwa świętokrzyskiego.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także