
Naukowcy z wrocławskiej spółki Stem Cells Spin SA we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowali technologię umożliwiającą wykorzystanie porożogennych komórek macierzystych w medycynie, weterynarii i kosmetologii. Stworzyli także prototypy wyrobów medycznych wspomagających regenerację i gojenie po przeszczepach.
Poroże jeleni jest jednym z najszybciej regenerujących się organów u ssaków – w szczytowym okresie regeneracji jest w stanie przyrosnąć nawet 2 cm na dobę. Daje to ogromny potencjał różnicowania się i wzrostu komórkowego. Pozostawało tylko pytanie, jak wykorzystać niezwykły potencjał porożogennych komórek.
Nad wynalazkiem przez kilka lat pracowali naukowcy z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pierwszy materiał do badań w postaci dwóch małych krążków z poroża, został pobrany od jelenia z wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Z fragmentów tkanki uzyskano komórki macierzyste, które z czasem utworzyły linię komórek o nazwie MIC-1.
"Sposób pobrania - mówi dr hab. Marek Cegielski, wiceprezes zarządu Stem Cells Spin - hodowli i zastosowanie porożogennych komórek MIC-1 oraz homogenatu z komórek macierzystych został opatentowany. Hodujemy te komórki na skalę przemysłową jako jedyni na świecie. Wykorzystujemy ogromny potencjał tkwiący w tych komórkach macierzystych."
Działanie regeneracyjne porożogennych komórek macierzystych polega głównie na odbudowie i odmłodzeniu starzejących się lub uszkodzonych komórek. MIC-1 stymulują te komórki do podziału i przywracają ich prawidłowe funkcje w rekordowo szybkim tempie. Badania nad komórkami macierzystymi z poroża jelenia prowadzone są na całym świecie, tylko polskim naukowcom udało się jednak wyprowadzić ich stabilną hodowlę oraz opracować technologię przemysłową wykorzystywania substancji na bazie porożogennych komórek macierzystych do produkcji kosmetyków, wyrobów medycznych i leków.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- forbes.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odzież medyczna perfekcyjnie dopasowana do Twoich potrzeb? Sprawdź, jak ją...
Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, czy kosmetyczką, w swojej pracy potrzebujesz odpowiedniego stroju. Ten musi być przede...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-