
Polscy naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracowali implant, dzięki któremu psy po zerwaniu więzadeł krzyżowych odzyskują pełną sprawność. Zerwanie więzadeł krzyżowych w tylnych łapach to zjawisko powszechne u czworonogów.
Zerwanie więzadeł krzyżowych w psich kolanach to poważny i powszechny problem. Około 80% wszystkich przypadków kulawizny kończyn tylnych jest spowodowanych właśnie tą kontuzją. Psy, które są narażone na zerwanie więzadeł krzyżowych w stawach kolanowych, przeważnie mają nadwagę, zażywają za mało ruchu lub mają predyspozycje genetyczne. Podkurczona tylna łapa i pies kuśtykający na pozostałych trzech to najczęstszy widok czworonoga z tym schorzeniem.
Jak tłumaczy kierownik zespołu naukowców z Olsztyna dr nauk weterynaryjnych Yauheni Zhalniarovich, opracowana metoda leczenia zerwanych więzadeł krzyżowych w stawie kolanowym polega na wszczepieniu implantu tytanowego, który wmontowuje się po rozcięciu i przemieszczeniu do przodu guzowatości kości piszczelowej.
Poprzednie techniki stabilizacji psiego kolana opracowane przez Belgów były z zastosowaniem implantu od strony przyśrodkowej. W konsekwencji dochodziło do nierównego rozkładu sił w kolanie, co mogło powodować złamania guzowatości (fragment kości piszczelowej). Polski implant jest mocowany od strony przedniej za pomocą dwóch wkrętów na środku i dzięki temu staw kolanowy w psiej łapie jest stabilny i nie poddaje się on mikroruchom.
Psy z innowacyjnym implantem mogą obciążać operowaną łapę już po trzech dniach; gdy stosuje się starszą metodę, pies może stawać na operowaną kończynę dopiero na 2-3 tygodniach.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gruczolakorak - niebezpieczny przeciwnik: Jak go rozpoznać i leczyć?
Nowotwory to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, wśród której występują również nowotwory złośliwe. Właśnie wśród nich ma swoje miejsce...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
-