
Analizując ludzki genom, naukowcy z Bazylei odkryli cząsteczki i związki, które związane są z ludzką pamięcią. Dalsze farmakologiczne badania z jednym z nowoodkrytych związków pozwoliły na wynalezienie leku redukującego awersyjne wspomnienia. Może on być pomocny w leczeniu zespołu stresu pourazowego, który cechuje się nawrotami traumatycznych wspomnień.
W trakcie podwójnie ślepego testu sprawdzającego efekt placebo oraz opierając się na wcześniejszych analizach genetycznych naukowcy zbadali związek, który oddziaływał wspólnie z zidentyfikowanym wcześniej produktem genu. Związek ten jest znany jako antyhistamina. Pojedyncza dawka tego leku prowadzi do znaczącej redukcji wspomnień przywołujących widziane kiedyś awersyjne obrazy. Nie wpływają one natomiast na wspomnienia mile lub neutralne.
Dzięki tym badaniom naukowcy po raz pierwszy mogli pokazać, że wiedza o ludzkim genomie może pomóc w odkryciu substancji wpływających na pamięć. "To nowe i obiecujące podejście stało się możliwe dzięki szybkiemu rozwojowi innowacyjnych metod analizy genetycznej" - powiedział jeden z autorów badań prof. Andreas Papassotiropoulos. Teraz naukowcy planują poszukiwania leku poprawiającego pamięć.
Aby umożliwić kliniczne zastosowanie wyników tych badań założona została spółka GeneGuide Ltd. specjalizującą się w badaniach ludzkiego genomu i opracowywaniu nowych leków na dolegliwości neuropsychiatryczne. Nowe podejście wywołało duże zainteresowanie branży farmaceutycznej, ponieważ jak dotąd nie powstał jeszcze skuteczny lek na tego rodzaju problemy.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
Niebieskie światło - zmora XXI wieku. Jak wpływa na nasz sen i czy można się...
W dobie wszechobecnej technologii niebieskie światło stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Emitowane przez ekrany telefonów, komputerów,...
-
-
-
-