
Naukowcy stworzyli bazę genomową zawierającą genomy 126 Polek i Polaków, którzy przeżyli średnio ponad 96 lat. Projekt POLGENOM ma pomóc w diagnostyce i profilaktyce chorób uwarunkowanych genetycznie. Został on dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach projektu INNOTECH.
Zarówno inicjatorem, jak i liderem projektu była firma Genomed SA. W skład konsorcjum POLGENOM weszły też: Międzynarodowy Instytut Biologii Komórkowej i Molekularnej w Warszawie, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie oraz firma 24godziny Sp.z o.o.
Baza łączy dane kliniczne, biochemiczne i genomowe. To genetyczny wzorzec osoby długowiecznej, w dobrej kondycji, do którego można odnosić dane genetyczne każdego polskiego pacjenta, by móc zaoferować mu precyzyjną diagnostykę genomową.
"Osoby długowieczne - mówi prof. Monika Puzianowska–Kuźnicka z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN - których starzenie nie jest powikłane chorobami, mają lepsze niż osoby chorujące parametry morfologii krwi oraz gospodarki wapniowej. Mają też wyższe poziomy lipidów we krwi (inaczej niż u młodszych, u starszych osób wyższy poziom lipidów wiąże się z lepszym stanem zdrowia). Nie stwierdzono związku pomiędzy stanem zdrowia a średnim poziomem sodu i potasu, glukozy czy cytokin sprzyjających zapaleniu (poziom cytokin był jednak 2 razy większy niż u osób młodych). W porównaniu z nieco młodszymi (65-74 lata) seniorami, osoby 90+ mają nieco gorsze parametry wątroby i nerek oraz wyższe wskaźniki stanu zapalnego."
Dzięki bazie możliwy będzie rozwój diagnostyki i medycyny spersonalizowanej. Chodzi zarówno o poszukiwanie „genów długowieczności" i „białek młodości", jak i materiał do populacyjnych badań genetycznych, punkt odniesienia dla badań diagnostycznych i naukowych oraz swego rodzaju „kapsułę czasu" (zapis genomu najzdrowszych Polaków z początku XXI wieku). Baza to także swego rodzaju filtr wiarygodności informacji naukowej - będzie można skuteczniej przewidzieć, jakie problemy zdrowotne pojawią się, czy mogą pojawić u pacjenta lub jego potomstwa - i jak można im zapobiec.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sterylizator powietrza, sterylizatory tunelowe UV-C
Tunelowy sterylizator powietrza UV-C to niezawodna czystość wokół Ciebie. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu możesz zapomnieć o cząsteczkach...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-