
Naukowcy z UCLA odkryli, że lek znany jako Naltrekson, stosowany do leczenia alkoholizmu, prawdopodobnie jest równie skuteczny w przypadku uzależnienia od metamfetaminy.
W badaniach wzięło udział 22 mężczyzn oraz 8 kobiet, które zażywały metamfetaminę średnio trzy do cztery razy w tygodniu. Podczas czterodniowego pobytu w szpitalu każdy uczestnik otrzymywał 25 mg Naltreksonu przez pierwsze dwa dni oraz 50 mg przez kolejne dwa albo za każdym razem placebo. Dziesięć dni później wszyscy wrócili do szpitala na następne cztery dni, przy czym ci, którzy wcześniej otrzymali lek, tym razem dostali placebo i vice versa.
Na końcu obu wizyt uczestnicy otrzymali dożylnie dawkę metamfetaminy, a następnie po trzech godzinach odpowiadali, jak bardzo pragną większej ilości narkotyku.
Okazało się, że Naltrekson znacząco zredukował głód narkotykowy, a także sprawił, że biorące udział w eksperymencie osoby były mniej pobudzone otrzymaną dawką metamfetaminy. Wpływał także na obniżenie tętna. Co ciekawe pozytywny efekt był bardziej widoczny u badanych kobiet niż mężczyzn. Naltrekson był dobrze przyswajany i powodował bardzo nieznaczne efekty uboczne.
Działanie Naltreksonu polega na blokowaniu receptorów opioidowych w mózgu. Także alkoholicy, którzy brali udział w poprzednim badaniu skuteczności leku w terapii ich uzależnienia, stwierdzali zmniejszenie się uczucia przyjemności na skutek wypicia alkoholu po wzięciu Naltreksonu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
Produkty wspierające rehabilitację
Rehabilitacja to proces polegający na przywróceniu lub poprawie funkcji ruchowych, po wypadkach, chorobach, urazach lub innych problemach...
-
-
-
-
-