
Dalekowzroczność, która pojawia się wraz z wiekiem, może być spowodowana zmianą stanu skupienia białek w soczewce oka z płynnego roztworu na stan stały i szklisty. Powoduje to utratę sprężystości soczewki i, jak podejrzewają naukowcy z Lund University, rozwój dalekowzroczności.
Prof. Anna Stradner wraz z międzynarodowym zespołem naukowców badała występujące w największej ilości w soczewce oka białko o nazwie α-krystalin. Jak się okazało, roztwory tego białka o dużym stężeniu podlegają przemianie ze stanu ciekłego na stały i szklisty. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zmniejszenie ruchliwości białek w roztworze na skutek jego wysokiego stężenia. Być może jest to wyjaśnienie, dlaczego soczewki u osób starszych stają się bardziej sztywne.
Badania zasugerowały także, że istnieje związek między tym zjawiskiem i inną chorobą oczu - kataraktą - w której soczewki stają się zamglone i mniej przezroczyste. Naukowcy podejrzewają, że wpływ na powstawanie katarakty może mieć ograniczony ruch białek w soczewkach, kiedy dochodzi do zmiany płynnego roztworu w stan stały.
Anna Stradner wraz z kolegami wierzą, że ich odkrycia zainspirują kolejne badania, które pozwolą na lepsze zrozumienie na poziomie cząsteczkowym związanej z wiekiem dalekowzroczność i powstawania katarakty.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zastosowanie lasera frakcyjnego: od blizn po odmładzanie skóry
Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego są coraz popularniejsze. Radzi sobie świetnie z usuwaniem zmarszczek, odmładzaniem skóry, z bliznami, a...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-
-