
Najnowsze badanie przeprowadzone na 3400 kobietach w Kanadzie dostarcza dalszych dowodów na to, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko raka piersi. Dotyczy to szczególnie kobiet przed menopauzą.
Wyniki podobnych badań przeprowadzonych w samym Montrealu zostały opublikowane w 2010 roku. Teraz naukowcy przyjrzeli się zanieczyszczeniu powietrza w ośmiu kanadyjskich prowincjach w latach 1975-1994. Dane pochodziły ze zdjęć satelitarnych oraz dokonywanych na ziemi pomiarów stężenia dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu.
Badania Perry'ego Hystada (Oregon State University) oraz Paula J. Villeneuve'a (Carleton University) pokazały korelację między ryzykiem raka piersi i dwutlenkiem azotu w powietrzu. Dla kobiet po menopauzie ryzyko zwiększało się o 10% dla każdych kolejnych 10 jednostek NO2 przypadających na miliard jednostek (ppb) powietrza. Z kolei dla kobiet, które nie przeszły jeszcze menopauzy ryzyko zachorowania zwiększa się aż o 32% dla każdych kolejnych 10 ppb dwutlenku azotu.
"Zanieczyszczenie powietrza - mówi jeden ze współautorów badania Mark Goldberg z McGill University - to złożona mieszanina zawierająca setki substancji chemicznych. Niektóre z nich są kancerogenne. NO2 samo w sobie nie jest kancerogenną substancją, jednak jest doskonałym wskaźnikiem dla zanieczyszczenia związanego z ruchem ulicznym. Nasze badania starają się oszacować współwystępowanie zanieczyszczenia powietrza oraz raka piersi. Wciąż jednak jesteśmy daleko od ustalenia rzeczywistych związków przyczynowych i potrzebnych będzie do tego jeszcze wiele badań."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gruczolakorak - niebezpieczny przeciwnik: Jak go rozpoznać i leczyć?
Nowotwory to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, wśród której występują również nowotwory złośliwe. Właśnie wśród nich ma swoje miejsce...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl