
Wynaleziono metodę, dzięki której u osób cierpiących na zaburzenia wzroku można regenerować ich własne komróki rogówki zamiast przeczepiać cudze. Badania opisano w czasopiśmie "Advanced Healthcare Material".
Komórki śródbłonka rogówki (CEC) mętnieją wraz z wiekiem, co może doprowadzić nawet do ślepoty. Obecnie jedynym sposobem, by ominąć ten problem jest przeszczepienie CEC od innej osoby. Istnieje jednak ryzyko, że ciało odbiorcy odrzuci obcą tkankę.
Naukowcom jednak udało się ostatnio otrzymać ultracienki hydrofilm polietylenowy, na którym można nanieść CEC do proliferacji. Do tej pory eksperyment powiódł się na komórkach rogówki owiec, ale uczeni są przekonani, że podobne efekty można uzyskać z komórkami ludzkimi.
Po wytworzeniu hydrofilmu, został on następnie wszczepiony z powrotem do rogówki owiec, przywracając przejrzystość optyczną powyżej 98 proc. Stwierdzono także, że "nowe" komórki były niemal identyczne z natywnymi komórkami rogówki. Ponadto testy wykazały całkowity brak stanu zapalnego i toksyczności po 28 dniach od zabiegu. Oznacza to, że nowe komórki są w pełni tolerowane przez organizm.
"Naszym ostatecznym celem - mówi Berkay Ozcelik, jeden z głównych autorów badania - jest wykorzystanie własnych komórek pacjenta do regeneracji na filmach hydrożelowych, a następnie bezpośrednie wszczepienie ich do rogówki. Ponieważ używamy własnych komórek pacjenta, nie ma ryzyka przeniesienia choroby lub odrzucenia tkanki."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-