
Skaner rezonansu magnetycznego zwykle służy do wykrywania guzów nowotworowych. Jednak jak informuje BBC News urządzenie to można także wykorzystać do kierowania leków w trudno dostępne miejsca organizmu.
Skaner rezonansu magnetycznego tworzy obraz na bazie sygnału emitowanego przez zawarte w ludzkim ciele jądra wodoru, drgające w bardzo silnym polu magnetycznym. Wykrywa on nawet najmniejszą różnicę w zawartości wody w tkance, ponieważ modyfikuje ona sygnał. Skaner rejestruje energię emitowaną jako fale radiowe i przetwarza ją w obraz tkanek. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nawet bardzo małych nowotworów.
Grupa naukowców z Sheffield University wykorzystała potężne pole magnetyczne skanera do kontrolowania ruchu wstrzykiwanych do krwioobiegu ludzkich białych krwinek, przenoszących wirusa zabijającego komórki nowotworowe. Wszystko dzięki "namagnetyzowaniu" komórek mikroskopijnymi cząsteczkami żelaza. Znacznie zwiększa to możliwości leczenia pacjentów, których guzy zlokalizowane są na przykład w mózgu, gdzie zabieg ich usunięcia chirurgicznego jest trudny lub czasem niemożliwy.
Eksperymenty na myszach z przerzutami raka prostaty do płuc sugerują, że nowa metoda działa i ma niewielkie skutki uboczne, a do jej stosowania wystarczy dostępna już aparatura. W przypadku myszy pobyt w skanerze trwał od pół godziny do godziny. Zanim jednak metoda ta będzie mogła być wykorzystywana u ludzi, trzeba jeszcze przeprowadzić liczne badania, które mogą potrwać kilka lat.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medonet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gruczolakorak - niebezpieczny przeciwnik: Jak go rozpoznać i leczyć?
Nowotwory to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, wśród której występują również nowotwory złośliwe. Właśnie wśród nich ma swoje miejsce...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-
-
-