
Włoscy naukowcy pod kierownictwem dr. Massimo Filippi z Milanu dostrzegli związek między występowaniem nieprawidłowości w budowie kory mózgowej a chorowaniem na migreny.
Naukowcy przebadali za pomocą rezonansu magnetycznego mózgi 63 pacjentów cierpiących na migrenę i 18 zdrowych. Okazało się, że w porównaniu ze zdrowymi kora mózgowa migrenowców ma mniejszą powierzchnię i grubość w rejonach odpowiedzialnych za odczuwanie bólu.
„Najważniejszym wnioskiem, jaki płynie z naszego badania" - komentuje wyniki dr Filippi - „jest ten, że nieprawidłowości w budowie kory mózgowej u pacjentów cierpiących na migrenę to wypadkowa wrodzonych predyspozycji (na co wskazują zmiany na powierzchni kory mózgowej) oraz procesów późniejszych, będących efektem choroby (co z kolei sugerują modyfikacje w grubości kory mózgowej). Dokładne pomiary nieprawidłowości w budowie kory mózgowej pozwolą na lepsze zrozumienie patopsychologicznych procesów, jakie warunkują występowanie migreny".
Jak dodaje dr Filippi, dalsze badania są konieczne, by zrozumieć znaczenie zmian w korze mózgowej w rejonach związanych z odczuwaniem bólu u migrenowców.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- eurekalert.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2...
-
-
-
-
-