Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-04-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-04-08
Samonaprawiające się sztuczne mięśnie
Samonaprawiające się sztuczne mięśnie
Samonaprawiające się sztuczne mięśnie

Inżynierowie wyhodowali żywe mięśnie szkieletowe, które są do złudzenia podobne do prawdziwych. Kurczą się z dużą siłą i szybkością. Ponadto wykazują właściwości regeneracyjne. Badania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Duke, a testowane mięśnie zostały zintegrowane z żywym organizmem myszy.

„Zarówno mięśnie wyhodowane w laboratorium, jak i nowe techniki eksperymentalne są ważnymi krokami w kierunku realnego badania chorób i leczenia urazów mięśni.", powiedział Nenad Bursac profesor inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Duke.

Przez lata, doskonaląc swoje techniki, zespół kierowany przez Bursaca i doktoranta Marka Juhasa odkrył, że stworzenie wydajnych mięśni wymaga dwóch rzeczy - dobrze rozwiniętych kurczliwych włókien mięśniowych i puli komórek macierzystych mięśni, zwanych komórkami satelitarnymi.

Każdy mięsień posiada rezerwowe komórki satelitarne, gotowe do aktywacji po kontuzji. Dzięki nim możliwy jest proces regeneracji. Kluczem do sukcesu zespołu było stworzenie mikro-środowiska, w którym udało się je umieścić, by doczekały aktywacji.

Stworzenie sztucznych mięśni o takich właściwościach pozwala myśleć o ich szerokim spektrum zastosowań. Inżynierowie rozpoczęli właśnie prace, których efektem ma być odpowiedź na pytanie, czy ich biomimetyczne mięśnie mogą być wykorzystane do naprawy faktycznych obrażeń i chorób mięśni.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także