
Inżynierowie wyhodowali żywe mięśnie szkieletowe, które są do złudzenia podobne do prawdziwych. Kurczą się z dużą siłą i szybkością. Ponadto wykazują właściwości regeneracyjne. Badania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Duke, a testowane mięśnie zostały zintegrowane z żywym organizmem myszy.
„Zarówno mięśnie wyhodowane w laboratorium, jak i nowe techniki eksperymentalne są ważnymi krokami w kierunku realnego badania chorób i leczenia urazów mięśni.", powiedział Nenad Bursac profesor inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Duke.
Przez lata, doskonaląc swoje techniki, zespół kierowany przez Bursaca i doktoranta Marka Juhasa odkrył, że stworzenie wydajnych mięśni wymaga dwóch rzeczy - dobrze rozwiniętych kurczliwych włókien mięśniowych i puli komórek macierzystych mięśni, zwanych komórkami satelitarnymi.
Każdy mięsień posiada rezerwowe komórki satelitarne, gotowe do aktywacji po kontuzji. Dzięki nim możliwy jest proces regeneracji. Kluczem do sukcesu zespołu było stworzenie mikro-środowiska, w którym udało się je umieścić, by doczekały aktywacji.
Stworzenie sztucznych mięśni o takich właściwościach pozwala myśleć o ich szerokim spektrum zastosowań. Inżynierowie rozpoczęli właśnie prace, których efektem ma być odpowiedź na pytanie, czy ich biomimetyczne mięśnie mogą być wykorzystane do naprawy faktycznych obrażeń i chorób mięśni.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencedaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego warto wybrać meble metalowe?
Na rynku funkcjonuje wielu producentów mebli, zarówno tych, które każdy z nas ma w salonie, czy kuchni, jak również tych, które mamy w biurach...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-