
Inżynierowie z Politechniki Śląskiej zaprezentowali technologię kopiującą mechanizm pompowania krwi przez ludzkie serce. Jest to kluczowy element potrzebny do skonstruowania sztucznego serca.
Dotychczas w sztucznych sercach stosowano dwa rozwiązania odpowiedzialne za przetaczanie krwi. Z jednej strony stosowano urządzenia napędzane elektromagnetycznie – płynący przez jakiś element prąd poruszał magnesem, który z kolei zapewniał przepływ krwi. Drugim typem były urządzenia z napędem pneumatycznym.
"Niestety - mówi mgr inż. Sebastian Bartel - żadna z tych klas nie jest wolna od wad. Napęd elektromagnetyczny najczęściej wykorzystywano w pompach z ciągłym przepływem, a jak wiemy, serce nie pracuje w taki sposób. Z kolei urządzenia pneumatyczne działają pulsacyjnie, tak jak oryginał, ale są nieporęczne. Zabrakło natomiast urządzeń, które łączą napęd elektromagnetyczny z pulsacyjnym działaniem."
Polski prototyp zawiera uzwojenia oraz wirnik z magnesów neodymowych, które będą „odpychane" przez powstałe podczas przepływu prądu pole magnetyczne. Wirnik zamiast kręcić się dookoła, wychyla się jak wahadło o 45 stopni dzięki czemu imituje skurcz i rozkurcz serca.
Konstruktorzy chcę jeszcze uzupełnić wynalazek o bezprzewodowy sposób ładowania, który nie wymagałby podłączania do żadnych kabli. Docelowo wystarczyć ma stawanie albo siadanie obok maty zasilającej.
Wynalazek jest jednak tylko prototypem i nie jest nawet całym sztucznym sercem, ale jednym z rozwiązań, które jest potrzebne do jego stworzenia. Niewykluczone jednak, że kiedyś doczeka się komercjalizacji.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- forsal.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
Elastyczność i modularność w procesie produkcyjnym a usługi EMS
Elastyczność w przypadku produkcji jest definiowana jako zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się wielkości popytu w ramach obecnego...
-
-
-
-
-