
Dr n. med. Labib Zair, chirurg z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, wraz z prof. Mirosławą El Fray z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego opracowali nową metodę leczenia przepukliny. Powszechnie stosowane siatki chirurgiczne zostały w niej zastąpione ciekłym implantem ze specjalnego materiału na bazie kwasów tłuszczowych.
Przepuklina to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała, najczęściej brzucha, ale również pachwiny, uda czy pępka, przez otwór w powłokach. Taka miejscowa nieciągłość tkanki powstaje w wyniku szczególnie dużego i nagłego wysiłku fizycznego. Duży odsetek przepuklin stanowią przepukliny pooperacyjne, będące powikłaniem różnych zabiegów.
Dr. Zair szukał płynu, który po wstrzyknięciu do organizmu pacjenta zamieni się w gąbkę i wbudowuje się w uszkodzoną tkankę. Z kolei prof. El Fray dosza do wniosku, że substancja musi być utwardzana już w ciele pacjenta przy pomocy światła ultrafioletowego. Razem odkryli spełniające te wymagania ciężkie wersje kwasów tłuszczowych.
Zdaniem lekarzy, zastosowanie płynu, który można utwardzić światłem, pozwoli skrócić zabieg do pół godziny, a obecnie trwa on nawet 2 godziny. Po operacji zostawałaby znacznie mniejsza blizna, a pacjent mógłby nie nocować w szpitalu. Implant byłby wchłanialny, a ciecz chirurgiczną można by było wzbogacać np. w środki antybakteryjne. Z szacunków dr. Zaira wynika, że koszt wyprodukowania jednego implantu wynosi ok. 5 zł, podczas gdy siatka polipropylenowa kosztuje od 40 do kilkuset złotych.
Nowy materiał opatentowano, a próby przeprowadzone na zwierzętach dały obiecujące wyniki. Obecnie wynalazek czeka na komercjalizację.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Turbina stomatologiczna ze światłem LED czy bez
Wybór odpowiedniej turbiny stomatologicznej może znacząco wpłynąć na jakość i komfort wykonywanych zabiegów. Współczesne technologie oferują...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-
-