Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-05-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-05-19
Szpital w Krakowie zaczyna nowatorskie badania wcześniaków
Program badawczy NEOMICS wart jest 4 mln zł
Program badawczy NEOMICS wart jest 4 mln zł

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu rozpoczyna badania genetyczne wcześniaków, których celem jest ustalenie dlaczego część dzieci przedwcześnie urodzonych zapada na pewne choroby, a część nie. „Jest to na pewno jeden z najbardziej pionierskich projektów. Wcześniej takich badań nie prowadzono na świecie" – mówi prof. Jacek J. Pietrzyk, kierownik Kliniki Chorób Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

W ramach projektu, który potrwa do 2016 roku, w Krakowie przebadanych zostanie 120 noworodków urodzonych przed 30-tym tygodniem ciąży. Zaraz po urodzeniu zostanie od nich pobrana niewielką część pępowiny. Następnie po 5-6 dniach oraz po 36 tygodniach pobrane zostaną małe próbki krwi. Zostaną one zbadane genetycznie za pomocą metody mikromacierzy - nowoczesnej techniki biologii molekularnej.

Równolegle badania prowadził będzie również zespół w Norwegii, który eksperymentować będzie na noworodkach myszy. Norwescy naukowcy będą obserwować efekty działania tlenu na narządy szczególnie wrażliwe, np. płuca, siatkówkę oka, mózg, wątrobę. Myszy otrzymają także substancje, które mogłyby zapobiec rozwojowi chorób związanych z wcześniactwem.

Celem polsko-norweskich badań jest ustalenie,  czy dziecko urodzone przedwcześnie ma genetyczną skłonność do wystąpienia powikłań. Najczęstszymi z nich są przewlekłe choroby płuc oraz retinopatia wcześniacza, czyli zaburzenie wzroku, które może doprowadzić do ślepoty.

Program badawczy NEOMICS kosztuje 4 mln zł i finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jest to kontynuacja badań, które klinika w Prokocimiu prowadziła wraz z Uniwersytetem w Oslo w latach 2008-2011. Wtedy badano m.in. toksyczny wpływ tlenu na funkcje genów ludzkich. Ostatecznie udało się częściowo określić genetyczne czynniki ryzyka wystąpienia powikłań wcześniactwa, o czym pisały międzynarodowe czasopisma medyczne.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także