
Europejskie Centrum Zdrowia Otwock oraz firma MedApp podpisały kolejną umowę o współpracy w zakresie opracowania standardów i procedur w zakresie obrazowania medycznego metodą rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality, AR) oraz pogłębiania wiedzy o możliwościach klinicznego zastosowania badań AR. Badania AR w zakresie poznania możliwości techniki i technologii ich wdrożenia do celów medycznych przeprowadzane będą w szczególności z zastosowaniem gogli holograficznych (np. Microsoft HoloLens), w celu opracowywania nowych procedur diagnostyczno-leczniczych z zastosowaniem AR.
„Jeszcze kilka lat temu – mówi Mateusz Kierepka, prezes MedApp - wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie uznawane było za zbędną fanaberię i daleką przyszłość. Dziś wiemy już, że jest to rozwiązanie faktycznie ułatwiające pracę lekarzom. Nasza aplikacja CarnaLife uwydatnia pozyskane podczas badań strategiczne dane, które łatwo przeoczyć komuś, kto nie jest specjalistą, a specjalista uzyska je znacznie szybciej, a więc efektywniej. Dlatego też nasz system stał się również nieocenioną pomocą naukową. Rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja w praktyczny sposób pomaga np. w przygotowaniu do zabiegu, będąc dla operatora partnerem i suflerem, a nie konkurentem."
Jak deklarują oba podmioty, celem wspólnych badań jest zastosowanie już wytworzonych oraz opracowywanie nowych procedur diagnostyczno-leczniczych z zastosowaniem AR w dziedzinie kardiologii i onkologii. Specjalności te, obok chirurgii i urologii, stanowią główny obszar działalności Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock.
Szpital im. Fryderyka Chopina w Otwocku jako pierwszy w Polsce umożliwił pacjentom dostęp do najnowocześniejszej aparatury i najbardziej zaawansowanych badań przy zastosowaniu 3-teslowego, dwunadajnikowego, 32-kanałowego rezonansu magnetycznego. Zakład Diagnostyki Obrazowej dysponuje także wielowarstwowym tomografem komputerowym z opcją interwencyjną, cyfrowym mammografem 3D z tomosyntezą obrazu oraz cyfrowym systemem biopsji stereotaktycznej. Kolejnym krokiem było wyświetlanie w pełni trójwymiarowe – za pomocą technologii holograficznej w rzeczywistości rozszerzonej wspieranej przez algorytmy sztucznej inteligencji.
Klinika Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP już w 2017 r. jako pierwsza na świecie wprowadziła podczas zabiegu hologram przedstawiający przestrzennie dane obrazowe pacjenta z przewlekłą zatorowością płucną. Od tego czasu zespoły ECZ i MedApp współdziałały efektywnie przy kilku kolejnych zabiegach BPA.
„Od zawsze – mówi Aldona Roguska, dyrektor ds. operacyjnych ECZ Otwock = stawialiśmy na najlepszych specjalistów, najnowocześniejszy sprzęt i technologie, co dzięki współpracy z MedApp będzie można rozwijać i zastosować dla dobra naszych pacjentów, a także wnieść nasz wkład do rozwoju medycyny przyszłości."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- pulsmedycyny.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wizyta u onkologa - przebieg i przygotowanie
Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi. Skupia się nie tylko na leczeniu, ale również diagnozowaniu, dlatego...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-
-