
Gruźlica stanowi jedno z większych wyzwań medycyny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2011 zachorowalność na tę chorobę wynosiła 8,7 mln przypadków. W tym samym roku gruźlica spowodowała 1,4 mln zgonów. Większość nowych przypadków zachorowań odnotowują kraje rozwijające się.
Opublikowany w piśmie Science and Technology of Advanced Materials (STAM) artykuł, opisuje nową metodę diagnostyczną gruźlicy, umożliwiającą identyfikację DNA prątków gruźlicy w znacznie szybszym czasie niż było to możliwe dotychczas. Szeroko stosowana standardowa metoda wykrywania gruźlicy w warunkach klinicznych obejmuje hodowlę Mycobacterium - pałeczki gruźlicy, która wymaga 3-6 tygodniowego wzrostu na pożywkach stałych lub 9-16 dni wzrostu w szybkich płynnych pożywkach. Oprócz niezbędnego czasu metoda standardowa wymaga również wysoko wykwalifikowanego personelu, a to stanowi problem w krajach rozwijających się.
Nowa, opisana w STAM metoda jest dziełem tajwańskich uczonych i opiera się na działaniu nanocząsteczek złota Po pobraniu próbki od pacjenta, wyizolowane DNA hybrydyzowane z oligonukleotydowymi sekwencjami, następnie do mieszaniny dodaje się koloidalnych nanocząsteczek złota. Sekwencje Mycobacterium identyfikowane są kolorymetrycznie (zmiana zabarwienia czerwonej mieszaniny hybrydyzacyjnej). Sekwencja Mycobacterium w przeciągu 1,5 godziny oglądana jest na papierze.
Twórcy metody nadal pracują nad jej optymalizacją, ale pewni są, co do tego, że zapewni ona wysoce specyficzne, szybkie i proste w obsłudze narzędzie diagnostyczne.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-