Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-03-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-03-02
Szybkie ruchy gałek ocznych mogą wskazywać na skłonność do impulsywnego podejmowania decyzji
Prędkość ruchów sakkadowych u jednej osoby jest relatywnie stała
Prędkość ruchów sakkadowych u jednej osoby jest relatywnie stała

Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa dostarczyli dowodów, że mniej cierpliwe osoby poruszają oczami ze znacznie większą szybkością niż inni ludzie. Wyniki ich badań sugerują, że ich poczucie szybkości upływu czasu może być cechą związaną z ogólnym działaniem i budową ich mózgów oraz być skorelowaną na przykład z prędkością wykonywania przez nich ruchów czy podejmowania pewnych decyzji.

Badacze doszli do wniosku, że lepsze zrozumienie, jak ludzki umysł dokonuje oceny czasu, kiedy podejmuje decyzje, mogłoby pomóc w odpowiedzi na pytanie, dlaczego dysfunkcje pewnych obszarów mózgu powodują, że proces podejmowania decyzji staje się znacznie trudniejszy. Chodzi tu na przykład o osoby cierpiące na schizofrenię lub takie, które doznały uszkodzeń mózgu wskutek wypadku.

W badaniach skupiono się na powiązaniu odczuwania upływu czasu z prostymi ruchami gałek ocznych zwanymi sakkadami. Są to ruchy, jakie wykonują nasze oczy, kiedy skupiamy wzrok na jednej rzeczy i przeskakujemy na inną. To prawdopodobnie najszybsze ruchy, jakie jesteśmy w stanie wykonać - trwają dosłownie milisekundy. Szybkość ruchów sakkadowych u ludzi maleje wraz z wiekiem.

Uczestników eksperymentu poproszono, aby spoglądali na ekran, na którym naprzemiennie - to po jednej to po drugiej stronie - pojawiały się kropki. W tym czasie kamera rejestrowała ruchy ich oczu. Okazało się, że wśród badanych prędkość tych ruchów była bardzo zróżnicowana, natomiast pozostawała mniej więcej jednakowa w przypadku jednej osoby (nawet gdy testy były powtarzane w inne dni).

Aby sprawdzić, czy szybkość ruchów sakkadowych rzeczywiście jest powiązana z prędkością podejmowania decyzji i impulsywnością, uczestnicy zostali ponownie poproszeni o spoglądanie na ekran, gdzie tym razem wyświetlały się komendy nakazujące patrzeć w lewo lub prawo. Kiedy porównano szybkość ruchów sakkadowych badanych z ich impulsywnością, okazało się, że istnieje między nimi wyraźna korelacja. Oznacza to prawdopodobnie, że istnieje połączenie między tym, jak system nerwowy ocenia upływ czasu oraz świadomą kontrolą ruchów i podejmowaniem decyzji.

(mk)

urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także