
15 maja br. w Centrum Onkologii w Gliwicach przeprowadzono pierwszy przeszczep twarzy w Polsce. Sukces operacji to zasługa doświadczonego zespołu specjalistów oraz nowoczesnych technologii. Do tych drugich należały trójwymiarowe modele czaszki, które pomogły lekarzom zaplanować zabieg oraz zweryfikować położenie przeszczepianych tkanek.
Modele przygotowała firma n-LAB - pierwsza spółka spin-out Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Firma współpracuje z Centrum Onkologii w Gliwicach od zeszłego roku. Operacja całkowitej rekonstrukcji twarzy to już siódmy wspólny zabieg tych dwóch podmiotów.
n-LAB przygotowało dwa modele 3D czaszki okaleczonego pacjenta oraz kolejne dwa modele czaszki zdrowego pacjenta o podobnej budowie - wszystkie w skali 1:1. Za podstawę do wykonania modeli posłużyły informacje z tomografii komputerowej, a metoda wykonania to wydruk na drukarce 3D. Maszyna nakładała kolejne warstwy z płynnej żywicy poliakrylowej, którą utwardzano następnie światłem ultrafioletowym. Wydruk jednego modelu trwał kilkanaście godzin.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-