
Dr Takashi Yokoo z uniwersytetu medycznego Jikei w Tokio wraz ze swym zespołem wyhodował w laboratorium całą nerkę z komróek macierzystyuch. Narząd został przeszczepiony zwierzętom i po ośmiu tygodniach nadal był sprawny.
Pierwsza wyhodowana nerka nie pracowała zbyt długo, ponieważ nie była w pełni drożna. Pęczniała od nadmiaru moczu i ulegała uszkodzeniu. Japońscy uczeni postanowili ją zmodyfikować. Wprowadzili do niej dodatkowy moczowód wraz z gromadzącym mocz pęcherzem. Dopiero od niego był on odprowadzany do właściwego pęcherza.
Nowa nerka została wszczepiona do organizmu szczura oraz świni, a po ośmiu tygodniach była wciąż sprawna. Nie wiadomo jednak, czy wyhodowana w laboratorium nerka byłaby sprawna również u ludzi i potrzebne będzie jeszcze wiele badań w tym kieunku.
Według prof. Haralda Otta z Massachusetts General Hospital lepszą metodą jest hodowanie nerek, jak również innych narządów, na bazie kolagenowego rusztowania. Polega ona na tym, że ze zniszczonej nerki przy pomocy odpowiednich enzymów usuwa się wszystkie komórki, a na ich miejsce wprowadza się nowe, na przykład pobrane od osoby oczekującej na przeszczep.
W ten sposób uzyskano już nerki, mięsień sercowy oraz płuca. Od kilku lat podobnie hodowane są tchawice, które wszczepiono kilku pacjentom w Europie i USA. Na razie jednak nie uzyskano nerki, którą można by wszczepić ludziom. Do transplantacji nadal wykorzystuje się nerki pozyskane ze zwłok lub od żywych dawców. Inni chorzy są dializowani, tzn. ich krew kilka razy w tygodniu jest oczyszczana z trujących toksyn przez sztuczną nerkę.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medonet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
-
-
-
-